Jak działa węgiel aktywny?
Właściwości węgla aktywnego znane był już w Starożytności. Świetnie wpływa na organizm i pomaga nam w usuwaniu zanieczyszczeń ze środowiska. Filtry z węglem aktywnym używane są do uzdatniania wody i powietrza, a kosmetyki z węglem aktywnym szturmem podbiły ostatnio branżę beauty.
Jak działa węgiel aktywny? Adsorpcja
Zasada działania jest prosta: węgiel wykazuje swoje zbawienne właściwości na zasadzie adsorpcji (pochłanianiu zanieczyszczeń). Nawet śladowa ilość węgla aktywnego jest w stanie wchłonąć z otoczenia pokaźną ilość środków chemicznych uznawanych za szkodliwe (lotne związki organiczne itp.). Ze względu na swój dodatni ładunek, wykazuje naturalną tendencję do przyciągania zanieczyszczeń.
Jak powstaje węgiel aktywny?
Węgiel jest złożem, które jest pochodzenia organicznego. Rodzi się w procesach karbonizacji z drewna, pestek owoców, skorupy orzechów, czy z torfu. W zależności od tego, z jakiego surowca powstał, węgiel wykazuje odmienne właściwości. Karbonizacja przebiega z użyciem temperatury rzędu 400-800 stopni, bez użycia tlenu. Gdy produkt jest gotowy, poddaje się go aktywacji. W czasie aktywacji generuje się struktura porowa, która w największej mierze odpowiedzialna jest za cudowne właściwości adsorpcji. Aby uzyskać porowatą strukturę, węgiel poddaje się aktywacji za pomocą tlenków. Wtedy pory albo pogłębiają się, albo dochodzi do wytworzenia się całkiem nowych kanalików. Ta droga uzyskiwania węgla pozwala na wygenerowania surowca w niemal dowolnej formie: od sypkiej, po uformowane bryły.
Zastosowanie węgla aktywnego
Węgiel aktywny używany jest do produkcji filtrów oczyszczających powietrze z lotnych związków organicznych, także do uzdatniania wody. Jest w stanie poradzić sobie z pestycydami, herbicydami, metalami ciężkimi, a nawet z cystami giardia. Do czego nie należy używać węgla aktywnego? Z drugiej jednak strony, węgiel aktywny nie poradzi sobie z zanieczyszczeniami nieorganicznymi, które są zawieszone w wodzie. Dodatkowo, filtry z węglem aktywnym nie służą usuwaniu osadów powodowanych przez twardą wodę. Węgiel aktywny może posłużyć do usuwania siarkowodoru i manganu, jednak filtry z węglem aktywnym w tym wypadku trzeba regularnie regenerować. Filtry z węglem aktywnym nie są również odpowiednim rozwiązaniem dla firm zmagających się z intensywnym zapyleniem powietrza. Pyły unoszące się w powietrzu zapychają pory węgla i zmniejszają żywotność filtrów. Dlatego, w zakładach o dużym zapyleniu rekomenduje się użycie filtrów mechanicznych zanim dojdzie do oczyszczania środowiska przy pomocy węgla aktywnego. Węgiel aktywny w służbie ekologii Usuwanie zanieczyszczeń przy pomocy węgla aktywnego nie wymaga stosowania dodatkowych środków chemicznych. Dlatego właśnie uzdatnianie wody czy powietrza przez filtry z węglem aktywnym jest tak popularne, szczególnie w przemyśle spożywczym. Jest to bezpieczna, ekologiczna i ekonomiczna droga do uzyskiwania zdrowszego środowiska. *Sprawdź filtry świecowe z węglem aktywnym w naszej firmie oraz usługi regeneracji węgla aktywnego.